Данас су Глобална алијанса за олакшице у трговини (Global Alliance for Trade Facilitation) у сарадњи с пројектом RegioTrade (који имплементира GIZ), и у партнерству с Управом за индиректно опорезивање Босне и Херцеговине (УИО БиХ), званично покренули нову иницијативу за дигитализацију царинских процедура за поштанске и експрес пошиљке.
Алијанса имплементира пројекат путем GIZ-овог програма „Партнерства за одрживу трговину“ у име Савезног министарства за економску сарадњу и развој Њемачке (BMZ), у сарадњи с регионалним програмом RegioTrade који заједнички финансирају ЕУ и BMZ, уз значајну техничку подршку UNCTAD-а за надоградњу и увођење ИТ компоненти. Циљ пројекта је увођење поступака обраде података прије доласка и прије отпреме (pre-arrival/pre-departure) за поштанске и експрес пошиљке те унапређење управљања ризицима кроз интеграцију нових ИТ модула у постојећи царински оквир.
Ова иницијатива подржава надоградњу националног царинског система ASYCUDA World у БиХ и уводи ASYHUB Пост – платформу која омогућава унапријед електронско достављање података о пошиљкама, чиме царинске службе могу започети обраду прије него што пошиљке стигну у земљу. Ова побољшања значајно ће скратити вријеме царињења, унаприједити сигурност и ускладити процедуре у БиХ са стандардима ЕУ и међународним праксама.
Догађај одржан у Бањој Луци окупио је кључне представнике институција, међународних организација, националних поштанских оператера и водећих компанија у сектору експрес доставе. Овај пројекат има за циљ да прекограничну трговину у Босни и Херцеговини учини бржом, сигурнијом и доступнијом – посебно за мала предузећа.
Др Зоран Тегелтија, директор УИО
“Свједоци смо пољедњих година да и у Босни и Херцеговини значајно расте куповина роба путем интернета, и да те пошиљке у све већем броју стижу у БиХ путем поштанских оператера. Циљ Управе за индиректно опорезивањее је да повећа ефикасност и транспаранетност царинских процедура, да успостави квалитетну анализу ризика, наплати све приходе од индиректних пореза у складу са важећим законским прописима, а да коначни корисници, а то су грађани у БиХ, своје пошиљке добију у што краћем року”.
Philippe Isler, Глобална алијанса за олакшице у трговини:
„Дигитализацијом процеса царињења за мале пошиљке, ова иницијатива би могла смањити вријеме обраде до 30%, ускладити процедуре с ЕУ и међународним стандардима и смањити административно оптерећење за пословне субјекте.“
Др Тања Бошковић, менаџерка програма, RegioTrade/GIZ:
„Ова иницијатива је много више од убрзања царинских процедура – има за циљ стварање ефикаснијег, сигурнијег и предвидљивијег пословног окружења у Босни и Херцеговини. Јачањем повјерења у институције, унапређењем трговинских процеса и усклађивањем са стандардима ЕУ, олакшава се интеграција земље у регионално и међународно тржиште, помажући компанијама/ предузећима да унаприједе своју конкурентност.“
Поред повећања ефикасности, пројекат доприноси имплементацији стандарда за олакшице у трговини и усклађује праксу Босне и Херцеговине с дигиталним трговинским стандардима Европске уније.
Догађај је закључен панел дискусијом на којој су учествовали представници УИО БиХ, UNCTAD/ASYCUDA, представници националних поштанских оператера и једне од експрес курирских компанија, који су разговарали о очекиваним користима и тренутном стању спремности сектора.